The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1439119 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m_1 = 100.0 kg and length 5.100 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.500 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000 kg is supported by the crane at a distance x = 4.900 m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s^2 for the magnitude Find T_A, the tension in string A. Express your answer in newtons using four significant figures. Find T_B, the magnitude of the tension in string B. Express your answer in newtons using four significant figures.Explanation / Answer
Sum torque about string B
Ta*d-m1*g*L/2-m2*g*x=0
solve for Ta
Ta=g*(m1*L/2+m2*x)/d
given :
m1 = 100 kg
L = 5.1 m = L/2 = 2.55
m2 = 3000 kg
x = 4.9 m
d = 1.5 m
Ta=9.807*(100*2.55+3000*4.9)/1.5
Ta = 97775.79 N = 97780 N
for Tb, sum forces in the y
97775.79 -Tb - g*3100=0
solve for Tb
Tb = 97775.79 - 9.807*3100
Tb = 67374.09 = 67370 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.