The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1438529 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 80.00 kg and length L = 5.700 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.400 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000 kg is supported by the crane at a distance x = 5.500 m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find TA , the tension in string A
Find TB , the magnitude of the tension in string B
Explanation / Answer
Sum torque about string B
Ta*d-m1*g*L/2-m2*g*x=0
solving for Ta
Ta=g*(m1*L/2+m2*x)/d
pluging in the numbers
Ta=9.807*(80*5.7/2+3000*5.5)/1.4
TA= 117180N
for Tb, sum forces in the y
117180-Tb-g*3080=0
solving for Tb
Tb=117180-9.807*3080
TB =86974 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.