A disk with mass m = 10.1 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerate
ID: 1440269 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 10.1 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 16.4 s, to a final angular speed of = 34 rad/s.
1)
What is the angular acceleration of the disk?
rad/s2
2)
What is the angular displacement over the 16.4 s?
rad
3)
What is the moment of inertia of the disk?
kg-m2
4)
What is the change in rotational energy of the disk?
J
5)
What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
6)
What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
7)
What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim?
m/s
8)
What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 16.4 seconds?
Explanation / Answer
m (mass)= 10.1 kg , R = radius = 0.33m
t ( time ) = 16.4 sec, w0 = initial anular velocity = 0rad/s, w = final angular velocity = 34 rad/s
i) angular acceleration, @ = dw / dt
= 34 / 16.4 = 2.07 rad/s2
2) angular displacement , theta = w0*t + ( 1/2)*@*t2
= 0 + ( 1/2)*@*t2
= ( 1/2)*2.07*16.42 = 278.3 rad
3)moment of interia, I = (1/2)*m*R2
= (1/2)*10.1*0.332
= 0.549 kg - m2
4)change in rotational energy, Ek = ( 1/2)*I*w2 - ( 1/2)*I*w02
= ( 1/2)*0.549*(34)2 - 0
= 317.3 J
5) tangential acceleration , a = @*R
= 2.07*0.33 = 0.68 m/s2
6)radial acceleration , a = w2*R
= (34)2*0.33 = 381.4 m/s2
7) final speed, V = w*R
= 34*0.33 = 11.22 m/s
8) total distance S = theta*R
= 278.3*0.33 = 91.83 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.