Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F
ID: 1443555 • Letter: C
Question
Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the cases sketched in the figure (Figure 11. In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 4.00 m, and the force has magnitude 16.0 N. PartE Calculate the magnitude of the torque in case (c) My Answers Give Up PartF Find the direction of the torque in case (c). into the page out of the page to the right upward the torque is zero Part G Calculate the magnitude of the torque in case (d)Explanation / Answer
Part E:
torque = rxF = 4*16*sin(90) = 32 N.m
Part F: out of the page
Part G:
Torque = rxF = 2*16*sin(60) =27.7 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.