Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F
ID: 1467310 • Letter: C
Question
Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the situations sketched in the figure below (Figure 1) . In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 6.00 m , and the force has magnitude 4.00 N . Let counterclockwise torques be positive.
Case (a):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Case (b):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Case (c):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Case (d):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Case (e):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Case (f):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Explanation / Answer
a. torque = 4*6=24Nm
b. torque = 4 cos30*6=12*1.732=20.784Nm
c.torque =4 cos60*6=12 Nm
d.torque =4cos30*4=6.928Nm
e. torque=0
f.torque =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.