Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F
ID: 1467380 • Letter: C
Question
Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the situations sketched in the figure below (Figure 1). In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 5.00 m , and the force has magnitude 5.00 N . Let counterclockwise torques be positive.
Part A) Case (a):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Part B) Case (b):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Part C) Case (c):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Part D) Case (d):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Part E) Case (e):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Part F) Case (f):
Express your answer in newton meters to three significant figures.
Explanation / Answer
A) T = r*F*sin(90) = 5*5 = 25.0 N.m
B) T = r*F*sin(120) = 5*5*sin(120) = 21.7 N.m
C) T = r*F*sin(30) = 5*5*sin(30) = 12.5 N.m
D) T = -r*F*sin(60) = -3*5*sin(60) = -13.0 N.m
E) T = r*F*sin(theta) = 0*5*sin(60) = 0.00
F) T = r*F*sin(theta) = 5*5*sin(180) = 0.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.