A satellite of mass 5470 kg orbits the Earth and has a period of 6590 s . Part A
ID: 1444529 • Letter: A
Question
A satellite of mass 5470 kg orbits the Earth and has a period of 6590 s .
Part A
Determine the radius of its circular orbit.
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units
r =
Part B
Determine the magnitude of the earth's gravitational force on the satellite
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units
Part C
Part C
Determine the altitude of the satellite.
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units
h = ?
Explanation / Answer
G = 6.67 * 10-11, M = 6 * 1024 kg , P = 6590 s
F = m a = m v2 / r
a = v2 / r
v = 2 pi r / P , a = 4 pi2 r / P2
Gravitational force F = G M m / r2 = m a = m [4 pi2 r/ P2]
r = [ G M P2 / (4 pi2) ]1/3
r = [ 6.67 * 10-11 * 6 * 1024 * 65902 / (4 pi2) ]1/3
r = 7.61 * 106 m
---------------------------------------------------
R = radius of earth = 6.38 * 106 m
Altitude of satellite = r - R = (7.61 * 106) - (6.38 * 106)
= 1.23 * 106 m
------------------------------------------------
Magnitude of gravitational force = G M m / r2
= (6.67 * 10-11 * 6 * 1024 * 5470) / (1.23 * 106)2
= 1.45 * 106 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.