Consider the potential difference between pairs of points in (Figure 1). Suppose
ID: 1450472 • Letter: C
Question
Consider the potential difference between pairs of points in (Figure 1). Suppose that epsilon = 5.0 V. What is the magnitude of the potential difference Delta V_14 ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the magnitude of the potential difference Delta V_24 ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the magnitude of the potential difference Delta V_34 ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
from similarity of the resistance potential between 1 and 4 is divided by half of the total potential so
V14 = V/2
V14 = 5/2 = 2.5 volts
Part B
again by similarity
V24 = one forth of total potential
V24 = V/4
V24 = 5/4
V24 = 1.25 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.