Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the potential difference between pairs of points in (Figure 1) . Suppos

ID: 1451413 • Letter: C

Question

Consider the potential difference between pairs of points in (Figure 1) . Suppose that E = 5.0 V .

Part A

What is the magnitude of the potential difference V14?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the magnitude of the potential difference V24?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

V

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 19 attempts remaining

Part C

What is the magnitude of the potential difference V34?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1 of 1

Consider the potential difference between pairs of points in (Figure 1) . Suppose that E = 5.0 V .

Part A

What is the magnitude of the potential difference V14?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

V14 =

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the magnitude of the potential difference V24?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

V24 =

V

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 19 attempts remaining

Part C

What is the magnitude of the potential difference V34?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

V34 =

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1 of 1

Explanation / Answer

we need to reduce the circuit or simplify it

a) resistance between 2 and 3 , 3 and 4 are in series and can be replaced by 5 + 5 = 10 ohms

10 ohms is in parallel combination with 10 ohms , therefore effective resitance between 2 and 4 is ( 5 ohms)

therefore resistance between 1 and 4 is 5 + 5 = 10 ohms, which is further in parallel combination with 10 ohms, their effective resistance = 1/10 + 1/10 = 5 ohms

so, total effective resistanec of circuit = 10 ohms

current flowing through circyit= 5/ 10 = 0. 5 A

V( 1- 4) = 0.5/ 2 ( 10) = 2.5 V

b) current flowing through 2 to 4 = 0.5/ 4= 0.125 A

V ( 2-4) = 10 ( 0.125) = 1.25 V

c) V ( 3-40 = 1.25/ 2= 0.625 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote