A block-spring system oscillates with an amplitude of 3.55 cm. The spring consta
ID: 1453077 • Letter: A
Question
A block-spring system oscillates with an amplitude of 3.55 cm. The spring constant is 250 N/m and the mass of the block is 0.500 kg.
(a) Determine the mechanical energy of the system.
1
Your response is off by a multiple of ten. J
(b) Determine the maximum speed of the block.
2
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m/s
(c) Determine the maximum acceleration.
3
Your response is off by a multiple of ten. m/s2
Explanation / Answer
A = 3.55 cm, k =250 N/m ,m =0.5 kg
(a) E = (1/2)kA^2 = 0.5*250*3.55*3.55*10^-4
E =0.1575 J
(b) From conservation of energy
E =(1/2)mv^2
0.1575 = 0.5*0.5*v^2
vmax = 0.794 m/s
(c) vmax = Aw
0.794 = 0.0355*w
w =22.37 rad/s
maximum acceleration amax = Aw^2
amax = (0.035)(22.37*22.37)
amax= 17.5 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.