A block-spring system consists of a spring with constant k = 435 N/m attached to
ID: 1573464 • Letter: A
Question
A block-spring system consists of a spring with constant k = 435 N/m attached to a 2.75 kg block on a frictionless surface. The block is pulled 4.20 cm from equilibrium and released from rest. For the resulting oscillation, find the amplitude, angular frequency, frequency, and period. What is the maximum value of the block's velocity and acceleration? HINT (a) amplitude (in m) (b) angular frequency (in rad/s) (c) frequency (in Hz) Hz (d) period (in s) (e) maximum velocity (in m/s) (f) maximum acceleration (in m/s)Explanation / Answer
a)
amplitude = 4.20 cm = 0.0420 m
Answer: 0.0420 m
b)
w = sqrt(k/m)
= sqrt(435/2.75)
= 12.6 rad/s
Answer: 12.6 rad/s
c)
use:
w = 2*pi*f
12.6 = 2*pi*f
f = 2.00 Hz
Answer: 2.00 Hz
d)
period,
T = 1/f
=1/2.00
= 0.50 s
Answer: 0.50 s
only 4 parts at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.