Time constants for fast RC circuits.......... Exercise 1: Two capacitors with ca
ID: 1454106 • Letter: T
Question
Time constants for fast RC circuits..........
Exercise 1: Two capacitors with capacitance C = 10 µF are connected in series in a circuit with resistance R = 150 . What is the time constant for this circuit?
Exercise 2: What would be the value for t1/2 for the circuit above?
Exercise 3: An AC power source supplies 12 V to a circuit and oscillates with a frequency of f = 60 Hz. What will the potential of the source be 12 ms after it is turned on?
Exercise 4: What happens to the value of t1/2 when the maximum potential of the source increases?
Explanation / Answer
1. when capacitors are connected in series. then equivalent capacitance Ceq will be
1/Ceq = 1/C + 1/C = 2/C
Ceq = C/2 = 5 uF
Time constant = R Ceq = 150 x 5 x 10^-6 = 7.5 x 10^-4 s
2. Q = Q0 [ 1- e^(t/T)]
0.5Q0 = Q0 [ 1- e^(t/T)]
e^(-t/T) = 0.5
t = 0.693 T = 0.693 x 7.5 x 10^-4 = 5.10 x 10^-4 s
3. V = Vmax sin(2pi f t)
V = 12 sin(2 x pi x 60 x 12 x 10^-3) = 12 sin(4.52)
V = - 11.787 Volt
4. t1/2 will remain same.
it only depends on time constant of circuit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.