An electron is accelerated by a potential difference of 12 kV, and then passes h
ID: 1455652 • Letter: A
Question
An electron is accelerated by a potential difference of 12 kV, and then passes horizontally into a region in which there is a uniform vertical magnetic field of magnitude B = 2.4 T. Determine the magnitude of the electric field, to be set up over the same region, that will allow the electron to pass through without any deflection.
These are my teachers requirements if you could please follow them I would really appreciate it thank you :)
In addition to being neat and clear, and actually answering the question, you must:
1) show the original principle (often in equation form)
2) substitute variables as needed
3) solve it first (before substituting numbers)
4) show every substitution (with units and correct sig figs)
5) present a boxed answer (with units and correct sig figs)
In a Force problem in more than one dimension, you MUST start with a Free Body Diagram.
Explanation / Answer
V = 12 KV
B = 2.4 T
Spped achieved by Electron, 1/2*mv^2 = q*V
1/2* 9.1*10^-31 * v^2 = (1.6*10^-19) * 12 * 10^3
v = 6.50 * 10^7 m/s
Force on an Electron in a Magetic Field, = q*V*B
Force on Electron in Electric Field, = q*E
Now if ectron has to pass through without any deflection,
Magnetic Force = Electric Force
q*E = q*V*B
E = V*B
E = 6.50 * 10^7 * 2.4
E = 1.56 * 10^8 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.