A block with a mass of 0.500 kg is connected to a spring, displaced in the posit
ID: 1458762 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.500 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from equilibrium, and released from rest at t = 0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of 35.0 cm from equilibrium is at t = 0.200 s.
(a) What is the block's period of oscillation?
(b) What is the the value of the spring constant?
(c) What is the block's velocity at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
(d) What is the block's acceleration at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
equation of oscillation
x = A*cos(wt)
A = 0.5 m
(a)
x = 0.35 at t = 0.2
0.35 = 0.5*cos(w*0.2)
w = 3.98 rad/s
time period = T = 2pi/w = 1.58 s <<--------answer
+++
(b)
K = m*w^2 = 0.5*3.98^2 = 7.92 N/m
+++++
(c)
v = dx/dt = A*w*sinwt
v = 0.5*3.98*sin(3.98*0.2)
v = 1.42 m/s
(d)
a = dv/dt = -A*w^2*cos(wt)
a = -0.5*3.98^2*sin(3.98*0.2)
a = -5.66 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.