A block with a mass of 0.600 kg is connected to a spring, displaced in the posit
ID: 1461603 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.600 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from equilibrium, and released from rest at t = 0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of 35.0 cm from equilibrium is at t = 0.200 s.
(a) What is the block's period of oscillation?
s
(b) What is the the value of the spring constant?
N/m
(c) What is the block's velocity at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s
(d) What is the block's acceleration at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s2
Explanation / Answer
Given that
The mass block (m) =0.600kg
The block displaced to a distance of (A) =50cm =0.50m
a)
We know that
x =Acoswt
At t =0.200s it displaced to a distance of x =35cm =0.35m
0.35 =0.50cos(w*0.200)
45.572*0.0174533rad=w*0.200
w=0.7953/0.200=3.976rad/s
We know that
w =2pi/T then the time period T =2pi/w =6.28/3.976rad/s=1.579s
b)
The value of spring constant is w2 =k/m
k =w2*m =(3.976rad/s)2*(0.600kg)=9.485
c)
The block's velocity is given by
v =dx/dt =d(Acoswt)/dt =-Awsinwt=-(0.50)(3.976rad/s)sin(3.976rad/s*0.200)
=0.0275m/s
d)
We know that
F =-kx
The accelration of the block is given by
ma=-kx
a =-(k/m)x=(9.485/0.600)(0.500) =7.906m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.