An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of m r = 7.13 k
ID: 1459946 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 7.13 kg and length L = 5.32 m to a uniform sphere with mass ms = 35.65 kg and radius R = 1.33 m. Note ms = 5mr and L = 4R.
1)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod?
kg-m2
2)
If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 444 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod?
rad/s2
3)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.)
kg-m2
4)
If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 444 N is exerted parallel to the rod at the end of rod?
rad/s2
5)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere?
kg-m2
Explanation / Answer
for sphere ,
moment of inertia of sphere about its centreof mass axis Icm = (2 m r^2 / 5)
Icm = 2 x 35.65 x 1.33^2 / 5 = 25.22 kg m^2
moment of inertia of sphere about left end = Icm + md^2
I1 = 25.22 + ( 35.65 x (5.32+1.3)^2 ) = 1601.76 kg m^2
moment of inertia of rod about the left end I2 = mL^2 /3 = (7.13 x 5.32^2 / 3)
I2 = 67.26 kg m^2
Total moment of inertia = I1 + I2 = 1669.03 kg m^2
2) torque(r x F) = I x alpha
(5.32/2) x 444 = 1669.03 x alpha
alpha = 0.708 rad/s^2
3) for sphere ,
moment of inertia of sphere about its centreof mass axis Icm = (2 m r^2 / 5)
Icm = 2 x 35.65 x 1.33^2 / 5 = 25.22 kg m^2
moment of inertia of sphere about left end = Icm + md^2
I1 = 25.22 + ( 35.65 x (1.3/2)^2 ) = 40.28 kg m^2
moment of inertia of rod about that axis = mL^2 /12 + m((L+R)/2)^2 )
I2 = 7.13 x 5.32^2 /12 + 7.13 x ((5.32+1.33)/2)^2
I2 = 95.64
Total moment of inertia = I1 + I2 = 135.92 kg m^2
4) torque = r x F = rFsin0 = 0
5) for sphere ,
moment of inertia of sphere about its centreof mass axis Icm = (2 m r^2 / 5)
Icm = 2 x 35.65 x 1.33^2 / 5 = 25.22 kg m^2
moment of inertia of sphere about left end = Icm + md^2
I1 = 25.22 + ( 35.65 x (1.33)^2 ) = 90.05kg m^2
moment of inertia of rod = mL^2 /12 + m (L/2 + 2R)^2
I2 = 218.61 kg m^2
Total moment of inertia = I1 + I2 = 308.66 kg m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.