Find the magnitude of the initial acceleration of a uniform sphere with mass 0.0
ID: 1460723 • Letter: F
Question
Find the magnitude of the initial acceleration of a uniform sphere with mass 0.010 kg if released from rest at point P and acted on only by forces of gravitational attraction of the spheres at Aand B.
Exercise 13.5 Part A Two uniform spheres, each of mass 0.260 kg, are fixed at points A and B (the figure (Figure 1)). Find the magnitude of the initial acceleration of a uniform sphere with mass 0.010 kg if released from rest at point P and acted on only by forces of gravitational attraction of the spheres at A and B Express your answer using two significant figures a=12 . 10-9 m/s Submit My Answers Give Up Incorrect, One attempt remaining, Iry Again Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures Figure 1 Part B Find the direction of the initial acceleration of a uniform sphere with mass 0.010 kg upward to the right downward to the left 0.010 kg Cm 10.0 cm 0.260 kg 0.260 k 6.0 cm Submit My Answers Give Up 8.0 cm | 8.0 cm Correct vide Feedback ContinueExplanation / Answer
Let
m = 0.01 kg
M = 0.26 kg
Force exerted by A and b on sphere p,
F = G*M*m/d^2
= 6.67*10^-11*0.01*0.26/0.1^2
= 1.7342*10^-11 N
angle made by this force woth vertical, theta = tan^-1(8/6)
= 53.1 degrees
net force acting on the ball placed at p,
Fnet = 2*F*cos(53.1)
= 2*1.7342*10^-11*cos(53.1)
= 2.082*10^-11 N
so, acceleration, a = Fnet/m
= 2.082*10^-11/0.01
= 2.082*10^-9
= 2.1*10^-9 m/s^2 <<<<<<<---------Answer
direction : downward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.