A gymnast with mass m 1 = 48 kg is on a balance beam that sits on (but is not at
ID: 1465754 • Letter: A
Question
A gymnast with mass m1 = 48 kg is on a balance beam that sits on (but is not attached to) two supports. The beam has a mass m2 = 116 kg and length L = 5 m. Each support is 1/3 of the way from each end. Initially the gymnast stands at the left end of the beam.
1)
What is the force the left support exerts on the beam?
N
You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 7 more submissions for this question.
2)
What is the force the right support exerts on the beam?
N
You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.
3)
How much extra mass could the gymnast hold before the beam begins to tip?
kg
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
Now the gymnast (not holding any additional mass) walks directly above the right support.
What is the force the left support exerts on the beam?
N
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
5)
What is the force the right support exerts on the beam?
N
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
6)
At what location does the gymnast need to stand to maximize the force on the right support?
at the center of the beam
at the right support
at the right edge of the beam
Explanation / Answer
Let's start with part a) What is the force the left support exerts on the beam?
Answer)
we know that
upward (force) = downward(force)
S1 + S2 = (48 kg * 9.8 M/S^ 2 + 116 kg * 9.8 M/S^2 )
S1 + S2 = 1607.2 NEWTON ==============================EQUATION 1)
(S1)(2) + (S2) = 3[(m1)+ (m2)/2](g)
WE PLUG IN THE VALUES IN THE ABOVE EQUATION WE GET
(S1)(2) + (S2) = 3 (( 48 KG + ( 116/2) ) 9.8M/S^ 2
(S1)(2) + (S2) = 3116.4 =================================EQUATION 2)
SOLVE THESE EQUATION WE GET :
S1 = 1509.2 NEWTON ===========PART A)
S2 = 98 NEWTON ==============PART B)
NOW WE SOLVE FOR PART C) How much extra mass could the gymnast hold before the beam begins to tip?
ANSWER)
(M)(G)(1/3)(L) = (M2)(G)(L/2 - L/3)
ON SOLVING WE GET :
M = (M2)/2 = 116 /2 = 58 KG - M1 = 58 KG - 48 KG ======= 10 KG =========ANSWER)
PART 4) What is the force the left support exerts on the beam?
ANSWER) 116 kg * 9.8 M/S^ 2 ===== 1136.8 NEWTON / 2 = 568.4 NEWTON =====ANSWER)
I AM ALLOWED TO SOLVE ONLY 4 SUB PARTS AT A TIME ACCORDING TO THE CHEGG GUIDELINES.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.