An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1466208 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.280 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.880 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.800 m .
A) Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.209 s has passed.
B)Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.209 s from Part A?
C)What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.209 s ?
D)What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.209 s ?
Explanation / Answer
from the rotational kinematic equation the final angualr velocity
wf = wi + alph t
=0.280+ 0.880)( 0.209)
=0.463 rev/s
(B) = 0t+(1/2)t2 =0.280(0.209) + 1/2 ( 0.880)( 0.209)^2 = 0.077 rev
(C)
the tangential speed
v = r w = 0.4( 0.463 rev/s( 2 pi rad) = 1.16 m/s
(D)
at= r= (0.4 m)(0.88 rev/s2)( 2 pi)=2.21 m/s^2
ac = r w^2 = 0.4( ( 0.463 rev/s( 2 pi rad)^2 = 3.38 m/s62
resultant accleration
a = root at^2 +a c^2 = root 2.21^2 + 3.38 ^2 = 4.03 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.