An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1463861 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.270 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.885 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.740 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.201 s has passed.
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.201 s from Part A?
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.201 s ?
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.201 s ?
Explanation / Answer
1 rev = 2 * pi radians
0.27 rev = 0.27 * 2 * pi radians
so,
initial velocity = 0.27 * 2 * pi radian/sec
angular acceleration = 0.885 * 2 * pi rad / sec^2
v = u + at
v = 0.27 * 2 * pi + 0.885 * 2 * pi * 0.201
v = 2.814 rad/sec
angular velocity after 0.201 sec = 2.814 rad/sec
s = ut + 0.5 * at^2
s = 0.27 * 2 * pi * 0.201 + 0.5 * 0.885 * 2 * pi * 0.201^2
s = 0.4533 radian or 0.4533 / (2 * pi) rev
revolutions made in 0.201 sec = 0.072 rev
tangential speed = angular speed * radius
tangential speed = 2.814 * 0.74 / 2
tangential speed = 1.04 m/s
resultant acceleration = sqrt(radial acceleration^2 + tangential acceleration)
resultant acceleration = sqrt((1.04^2 / 0.37)^2 + (0.885 * 2 * pi * 0.37)^2)
resultant acceleration = 3.574 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.