An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1463557 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.240 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.893 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.790 m .
A)Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.207 s has passed.(in rev/s)
B)Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.207 s from Part A?(in rev)
C)What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.207 s ?(in m/s)
D)What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.207 s ?(in m/s^2)
Explanation / Answer
given
w1 = 0.24 rev/s
alfa = 0.893 rev/s^2
A) angular velcoity at t = 0.207s
w2 = w1 + alfa*t
= 0.24 + 0.893*0.207
= 0.4248 rad/s
B) theta = (w2^2 - w1^2)/(alfa)
= (0.4248^2 - 0.24^2)/(2*0.893)
= 0.06878 rev
C) tangential speed at a point on the rim, v = r*w
= (0.79/2)*0.4248
= 0.168 m/s
D) alfa = 0.893 rev/s^2
= 0.893*2*pi rad/s^2
= 5.61 rad/s^2
a_tan = r*alfa
= (0.79/2)*5.61
= 2.22 m/s^2
a_rad = r*w2^2
= (0.79/2)*0.4248^2
= 0.071 m/s^2
total acceleration, a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
= sqrt(2.22^2 + 0.071^2)
= 2.22 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.