With detailed solution please. The electric force due to a uniform external elec
ID: 1471935 • Letter: W
Question
With detailed solution please.The electric force due to a uniform external electric field causes a torque of magnitude 10.0 Times 10^-9 N. m on an electric dipole oriented at 30 degree from the direction of the external field. The dipole moment of the dipole is 6.0 Times 10^-12 C m. What is the magnitude of the external electric field? Express your answer with the appropriate units. If the two particles that make up the dipole are 2.5 mm apart. What is the magnitude of the change on each particle?
Explanation / Answer
given
Torque, T = 10*10^-9 N.m
Dpole moment, P = 6*10^-12 C.m
theta = 30 degrees
a) LEt E is the electric field,
we know, T = P*E*sin(theta)
==> E = T/(P*sin(theta))
= 10*10^-9/(6*10^-12*sin(30))
= 3333.3 N/c
b) distance between the two charges, d = 2.5 mm = 2.5*10^-3 m
let q is the magnitude of charge in dipole.
dipole moment, P = q*d
==> q = P/d
= 6*10^-12/(2.5*10^-3)
= 2.4*10^-9 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.