What focal length would be necessary if the lens were to have a maximum angular
ID: 1472756 • Letter: W
Question
What focal length would be necessary if the lens were to have a maximum angular magnification of 3.47?
I know m(max)=1+25/f but when I get 7.49 it is apparently wrong. I also tried 8.2. Here is the whole statement if it helps:
PRACTICE IT
Use the worked example above to help you solve this problem.
(a) What is the maximum angular magnification of a lens with a focal length of 12.4 cm? 3.01 -correct
(b) What is the angular magnification of this lens when the eye is relaxed? Assume an eye-lens distance of zero. 2.01 -correct
EXERCISEHINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK!
Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. What focal length would be necessary if the lens were to have a maximum angular magnification of 3.47?
f = ??????????
Explanation / Answer
given angular magnification, M = 3.47
f = ?
we know, M = 1 + 25/f
25/f = M - 1
f = 25/(M-1)
= 25/(3.47 - 1)
= 10.12 cm <<<<<<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.