A particle of mass 4.5kg has a velocity of v=3 i m/s, when it is at the origin (
ID: 1474627 • Letter: A
Question
A particle of mass 4.5kg has a velocity of v=3 i m/s, when it is at the origin (0,0). Determine the z-component of the angular momentum of the particle about each of the following reference points. The coordinates of the reference points have units (meters, meters). Assume the positive z-axis is directed out of the screen.
A.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (0,1).
B.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (0,-1).
C.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (1,0).
D.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (-1,0).
E.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (1,1).
F.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (-1,1).
G.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (-1,-1).
H.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (1,-1).
I.) Determine the angular momentum in kg x m2/s of the particle about (0,0).
Explanation / Answer
L = m* (vXR ) cross product
A 4.5* 3* 1 Z = 13.5 Z
B 4.5 *3*1 -Z = -13.5 Z
C 0
D 0
E 4.5* 3* 1 Z = 13.5 Z
F 4.5* 3* 1 Z = 13.5 Z
G 4.5 *3*1 -Z = -13.5 Z
H 4.5 *3*1 -Z = -13.5 Z
I 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.