When a warm object and a cold object are placed in thermal contact, they will co
ID: 1475930 • Letter: W
Question
When a warm object and a cold object are placed in thermal contact, they will come to equilibrium at a temperature: Water has a specific heat of 1.00 kcal/kg degreeC and aluminum has a specific heat of only 0.215 kcal/kg degree C. If 2.00 kg of water at 20.0 degree C is poured into a 3.00 kg aluminum pot whose temperature is 10.0 degree C, what will be the final equilibrium temperature if the only energy transfer is between the air and the aluminum? Ice melts at 0 degree C and has a latent heat of fusion of 334 kJ/kg and a specific heal of 2090 J/kg degree C. Water has a specific heat of 4186 J/kg degree C. Water vaporizes into steam at 100 degree C and it has a latent heat of vaporization of 2256 kJ/kg. Steam has a specific heat of 1520 J/kg degree C. How much energy would be required to convert 2.0 kg of ice at -40 degree C into steam at 140degree C?Explanation / Answer
15)
When a warm object and a cold object are placed in thermal contact -
Equilibrium Temperature will be somplace between their Initial Temperatures.
16)
Specific Heat of Water Cw = 1.00 Kcal/kg C
Specific Heat of Alluminium Ca = 0.215 Kcal/kg C
Mass of Water mW = 2.0 Kg @ 20.0 C
Mass of Alluminium mA = 3.0 Kg @ 10.0 C
Let the Final Temperature = Tf
Heat Lost by Water = Heat Gained by Alluminium
mW* Cw * (20.0 - Tf) = mA * Ca * (Tf - 10)
2.0*1.0*(20.0 - Tf) = 3.0*0.215 * (Tf - 10)
Solving for Tf
Tf = 17.6 0 C
Final Temperature, Tf = 17.6 0 C
Please post seperate questions in seperate post.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.