A target glider, whose mass m2 is 390 g , is at rest on an air track, a distance
ID: 1481850 • Letter: A
Question
A target glider, whose mass m2 is 390 g, is at rest on an air track, a distance d = 53 cm from the end of the track. A projectile glider, whose mass m1 is 590 g, approaches the target glider with velocity v1i = -75 cm/s and collides elastically with it (see the figure). The target glider rebounds elastically from a short spring at the end of the track and meets the projectile glider for a second time. How far from the end of the track does this second collision occur ( cm)?
How long does the target glider take to reach the end of the track?
How much more time elapses before the gliders collide again?
Explanation / Answer
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
0.59 * 0.75 = 0.39 * v1 + 0.59 * v2
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.5 * 0.59 * 0.75^2 = 0.5 * 0.39 * v1^2 + 0.5 * 0.59 * v2^2
v1 = 0.903061 m/s
v2 = 0.153061 m/s
time it'll take glider to reach end of the track = 0.903061 / 0.53
time it'll take glider to reach end of the track = 1.7 sec
distance covered by second mass in this time = 0.153061 * 1.7
distance covered by second mass in this time = 0.26 m
they both meet after time t at distance x from the end of the track
t = 0.903061 / x
also,
t = 0.153061 / (0.53 - 0.26 - x)
so,
0.903061 / x = 0.153061 / (0.53 - 0.26 - x)
x = 0.231 m
second collision occur at distance 23.1 cm from end of track
time elapsed before second collision = 1.7 + 0.903061 / 0.231
time elapsed before second collision = 5.61 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.