A target glider, whose mass m2 is 390 g , is at rest on an air track, a distance
ID: 1485217 • Letter: A
Question
A target glider, whose mass m2 is 390 g, is at rest on an air track, a distance d = 53 cm from the end of the track. A projectile glider, whose mass m1 is 590 g, approaches the target glider with velocity v1i = -75 cm/s and collides elastically with it (see the figure). The target glider rebounds elastically from a short spring at the end of the track and meets the projectile glider for a second time.
How far from the end of the track does this second collision occur ( cm)?
How long does the target glider take to reach the end of the track?
5.87×10-1 s
How much more time elapses before the gliders collide again?
Explanation / Answer
the distance is calculated as follows:
x = [m1+m2/3m1-m2]d = [590+390 /3*590-390]*53 =37.64 cm
-------------------------------------------------------------------------------------------
the final speed: v1f=(m1-m2)/(m1+m2)*v1 = 15.3 cm/s
the final speed: v2f = 2m1/(m1+m2)*v1= 90.3 cm/s
target glider take to reach the end of the track is,
t = 53/90.3 = 0.587 s
time elapses before the gliders collide again is,
t' = (53-37.64)/15.3= 1.004 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.