Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the magnitude of the girl\'s radial acceleration? Consider a mass m = 13

ID: 1483976 • Letter: W

Question

What is the magnitude of the girl's radial acceleration? Consider a mass m = 13.9 kg sliding on a frictionless surface as shown in the figure below. It begins with a speed of v_1= 0 at a height of h_1= 22.7 m above the ground. It then travels down one hill achieving a speed of v_1 at the bottom and up another to a height of h_1= 10.5 m achieving a speed of v_1 at the top. What is the gravitational potential energy of the mass at the start? What is the speed v_1 of the mass at the bottom of the first hill?

Explanation / Answer

A. Gravitational potential energy=13.9 x 9.8 x 22.7=3092.19 J

B. v= sqrt( 2x9.8 x 22.7)= 21.09 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote