A circular saw blade with radius 0.135 m starts from rest and turns in a vertica
ID: 1488343 • Letter: A
Question
A circular saw blade with radius 0.135 m starts from rest and turns in a vertical plane with a constant angular acceleration of 2.00 rev/s2. After the blade has turned through 155 rev, a small piece of the blade breaks loose from the top of the blade. After the piece breaks loose, it travels with a velocity that is initially horizontal and equal to the tangential velocity of the rim of the blade. The piece travels a vertical distance of 0.820 m to the floor.
How far does the piece travel horizontally, from where it broke off the blade until it strikes the floor?
Explanation / Answer
155 rev = 973.894 rad
2 rev/s^2 = 12.5664 rad/sec^2
v^2 = u^2 + 2as
v^2 = 0 + 2 * 12.5664 * 973.894
v = 156.45 rad/sec
linear speed = angular speed * radius
linear speed = 156.45 * 0.135
linear speed = 21.12075 m/s
time it'll take to fall 0.82 m
0.82 = 0.5 * 9.8 * t^2
t = 0.409 sec
horizontal distance covered in 0.409 sec = 0.409 * 21.12075
horizontal distance covered = 8.6383 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.