A circular saw blade with radius 0.140 m starts from rest and turns in a vertica
ID: 1975924 • Letter: A
Question
A circular saw blade with radius 0.140 m starts from rest and turns in a vertical plane with a constant angular acceleration of 3.25 rev/s^2 . After the blade has turned through 160 rev, a small piece of the blade breaks loose from the top of the blade. After the piece breaks loose, it travels with a velocity that is initially horizontal and equal to the tangential velocity of the rim of the blade. The piece travels a vertical distance of 0.775 m to the floor.How far does the piece travel horizontally, from where it broke off the blade until it strikes the floor?
("x"-"x_o") Value & Units.
Explanation / Answer
Using = 0 t + 1/2t2
=>160*2 = 0 + 1/2 *3.25*2 t2
=>t2 = 98.461 s2
=> t= 9.922 s
Using =0 + t => = 0 + 3.25 * 9.922 = 32.25 rad/s
As v= r => v= 0.140* 32.25 = 4.515 m/s
Using equations of projectile motion,
s(vertical)=ut+1/2 at12 => 0.775= 0 + 1/2*9.8*t12 (here a=g)
t1 = 0.397 s
s(horizontal)=vt= 4.515*0.397 = 1.795 m
here s= x-x0
NOTE: Please mark me LIFESAVER...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.