A solenoid 2.0 m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (prim
ID: 1491710 • Letter: A
Question
A solenoid 2.0 m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (primary). A 5 turn coil (secondary) with negligible resistance is wrapped around the solenoid and connected to a 180 ohm resistor. The solenoid current is given by I = I_0 sin omegat where I_0 = 85 A,omega = 210 rad/s, and t is in seconds. A) Determine the magnetic field at the center of the solenoid (primary) at t = 1 ms. B) Determine the peak epsilonmf induced in the secondary loop. c) what is the current in the secondary coil when the primary coil current is a maximum?Explanation / Answer
given data
L = 2m
d = 30 cm
N1 = 5000 turns
N2 = 5 turns
R = 180 ohms
I = Io*sin(w*t)
= 85*sin(w*t)
w = 210 rad/s
A) at t = 1 ms
B = mue*N1*I/L
= 4*pi*10^-7*5000*85*sin(210*1*10^-3)/2
= 0.0556 T
B) emf = A*N2*dB/dt
= (pi*d^2/4)*N2*mue*N1*Io*cos(w*t)*w/L
emf_peak = (pi*0.3^2/4)*5*4*pi*10^-7*5000*85*210/2
= 19.8 volts
C)
I_seconary = emf_peak/R
= 19.8/180
= 0.11 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.