A car moves in a straight (line at a speed of 32.0 km/h. How far will the car mo
ID: 1503477 • Letter: A
Question
A car moves in a straight (line at a speed of 32.0 km/h. How far will the car move is 3.00 minutes at this speed? How long will it take the car to move 0.21 km at this speed? A woman drives a car from one city to another with different constant speeds along the trip. She derives at a speed of 90.0 km/b for 25.0 min, 00.0 km/h for 20.0 min, makes a stop for 15.0 min, the continues at 45.0 km/h for 30.0 min, at which point she reaches her destination. What is the total distance between her starting point and destination (in km)?Explanation / Answer
The image is very blurred, and the firgure were not clear , Please let me know in case the values are different.
(a)
Speed of car = 32 km/hr
t = 3.0 min = 3.0/60 hr
Distance = Speed * time
Distance = 32 * 3.0/60 km
Distance = 1.6 km
(b)
Distance = 0.21 km
time = Distance/Speed
time = 0.21/32.0 hr
t = 0.0065 * 3600 s
t = 23.4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.