A car is travelling around a horizontal circular track with radius r = 250. 0 m
ID: 2171855 • Letter: A
Question
A car is travelling around a horizontal circular track with radius r = 250. 0 m at a constant seed v = 18. 0 m/s shown. The angle theta A = 18. 0 degree above the x axis, and the angle theta B = 60. 0 degree below the x axis. What is the magnitude of the car's acceleration? m/s2 What is the x component of the car's acceleration when it is at point A m/s2 What is the y component of the car's acceleration when it is at point A m/s2 What is the x component of the car's acceleration when it is at point B m/s2 What is the y component of the car's acceleration when it is at point B m/s2 As the car passes point B, the y component of its acceleration is increasing constant decreasingExplanation / Answer
1)a=V^2/r=1.296
2)X component =ax=acos(90-)=asin=1.296*sin18=0.400
3)Ycomponent =acos=1.232
4)AT b x component=asin=1.296sin60=1.12
5)AT b y component=acos=0.648
6)decresig means cos increasing which gives y component increasing
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.