A car is travelling with a constant speed of 29.8 m/s. The car is equipped with
ID: 1959079 • Letter: A
Question
A car is travelling with a constant speed of 29.8 m/s. The car is equipped with 205/65 R15 tires that have radius equal to 0.325 m. Find the angular velocity and the centripetal acceleration of a small stone logded in the thread of one of the tires. How many times larger is that centripetal acceleration compared to the acceleration due to gravity (g = 9.80 m/s2)?A)Angular velocity is
B)Centripetal acceleration is
C)How many times larger is that centripetal acceleration compared to the acceleration due to gravity
Explanation / Answer
Speed v=29.8 m/s
Radius R =0.325 m
A. Angular velocity = = v/R
= 29.8/0.325
= 91.692 rad/s
B Centripetal Acceleration = v^2/R
=2732.431 m/s^2
C. centripetal acceleration = 2732.431/9.8 = 278.819
Centripetal accn. is 278.819 times greater than g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.