A particle of mass 0.500 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of ma
ID: 1504109 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.500 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of mass 0.175 kg. The meterstick rotates on the surface of a frictionless, horizontal table with an angular speed of 2.00 rad/s.
(a) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 50.0-cm mark.
__________kg · m2/s
(b) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 0-cm mark.
__________kg · m2/s
Explanation / Answer
I = 1/12 m1L2 + m2 0.52
I = 1/12 0.175*12 + 0.5*0.52
I = 0.1395 kg m2
L = Iw
L = 0.1395*2
L = 0.279 kg m2 /s
L = 0.279 J-sec
(b)
I = 1/3 m1L2 + m2 R2
I = 1/3 0.175*12 + 0.5*12
I = 0.558 kg m2
L = Iw
L = 0.558*2
L = 1.116 kg m2 /s
L = 1.116 J-sec
I = 1/12 m1L2 + m2 0.52
I = 1/12 0.175*12 + 0.5*0.52
I = 0.1395 kg m2
L = Iw
L = 0.1395*2
L = 0.279 kg m2 /s
L = 0.279 J-sec
(b)
I = 1/3 m1L2 + m2 R2
I = 1/3 0.175*12 + 0.5*12
I = 0.558 kg m2
L = Iw
L = 0.558*2
L = 1.116 kg m2 /s
L = 1.116 J-sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.