A particle of mass 0.500 kg is shot from P as shown in Figure P7.6. The particle
ID: 1837688 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.500 kg is shot from P as shown in Figure P7.6. The particle has an initial velocity with v_i, a horizontal component of 30.0 m/s. The particle rises to a maximum height of 20.0 m above P. Using the law of conservation of energy, determine (a) the vertical component of v_j, (b) the work done by the gravitational force on the particle during its motion from P to B, and (c) the horizontal and the vertical components of the velocity vector when the particle reaches B?. The work done from P to max height.Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 0.50 Kg
vh = 30 m/s
h = 20 m
a) Now ,let the vertical component is vy
Using conservation of energy
0.5 * m * vy^2 = m * g * h
0.5 * vy^2 = 9.8 * 20
vy = 19.8 m/s
the vertical component of Vi is 19.8 m/s
b)
work done by gravitational force = m * g * 60
work done by gravitational force = 0.50 * 9.8 * 60
work done by gravitational force = 294 J
c)
at the point B
horizontal component = 30 m/s
vertical component = sqrt(19.8^2 + 2 * 9.8 * 60)
vertical component = 39.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.