A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equ
ID: 2006081 • Letter: A
Question
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 3.00 cm, and the frequency is 1.00 Hz.(a) Find an expression for the position of the particle as a function of time. (Use the following as necessary: t, and p.)
x =
(b) Determine the maximum speed of the particle.
answer in cm/s
(c) Determine the earliest time (t > 0) at which the particle has this speed
answer in seconds
(d) Find the maximum positive acceleration of the particle.
answer in cm/s^2
(e) Find the earliest time (t > 0) at which the particle has this acceleration.
answer in seconds
(f) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 1.50 s.
answer in cm
Explanation / Answer
(a) x = A cos ( t + ) ;
here at t = 0 , x = 0 ;
so x = ( 0.03 ) cos ( t + ) ;
= 2f = 2 ( 1 ) = 2 ;
0 = ( 0.03 ) cos ( 2* 0 + ) ;
or = 90 degrees or /2 radians
x = ( 0.03 ) cos ( t + /2 ) ;
(b)maximum speeed is A = 0.03 * ( 2 ) = 0.1884955 m /s = 18.8495 cm / s ;
(c) v = - A sin ( t + /2 )
or - 0.1884955 = - ( 0.03 ) ( 2 ) sin ( 2 t + /2 ) ;
maximum velocity occurs at centre , i e at T /2 or 1/ ( 2 f ) = 0.5 * 1 = 0.5s ;
(d) maximum positive acceleration = A ^2 = 3 * ( 2 ) ^2 = 118.4 cm / s^2 ;
(e) earliest time , at t = T / 4 , or t = 1 /( 4 * 1 ) = 0.25 s
( f ) time period = T = 1 / f = 1/ 1 = 1 s ,
number of time periods = 1.5 / 1 = 1.5 time periods ,
distance in one time period = 3 *4 =12 cm ;
distance in 1.5 s = 12 * 1.5 = 18 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.