Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle of mass 0.500 kg isattached to the 100 cm mark of a meter stick of ma

ID: 1749081 • Letter: A

Question

A particle of mass 0.500 kg isattached to the 100 cm mark of a meter stick of mass 0.100 kg. The meter stick rotates on a horizontal,frictionless table with an angular speed of 4.00 rad/s. (a) Calculate the angular momentum of thesystem when the stick is pivoted about an axis perpendicular to thetable through the 75.0 cm mark.(b)What is the angular momentum when the stick is pivoted about anaxis perpendicular to the table through the 0 cm mark?

(a) Calculate the angular momentum of thesystem when the stick is pivoted about an axis perpendicular to thetable through the 75.0 cm mark.(b)What is the angular momentum when the stick is pivoted about anaxis perpendicular to the table through the 0 cm mark?

Explanation / Answer

(a)the angular momentum of the system L = m1 * w * r^2 m1 = 0.500 kg w = 4.00 rad/s r = 75.0 cm = 75.0 * 10^-2 m (b)angular momentum of the system L' = I * w I = (m * l^2/3) m = 0.500 kg l = 100 cm = 100 * 10^-2 m w = 4.00 rad/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote