A 3.80-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so
ID: 1508581 • Letter: A
Question
A 3.80-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed
v1 = 13.0 m/s to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed v2 = 9.50 m/s,
while the rod swings to the right through an angle before swinging back toward its original position. What is the angular speed of the rod immediately after the collision?
Explanation / Answer
let,
mass of the cylindrical rod, m1=3.8 kg
length of the rod, l=2m
mass of the sphere, m2=0.25 kg
speed, v1=13 m/sec, v2=9.5 m/sec
moment of inertia, I=m1*l^2/3
I=3.8*2^2/3
I=5.07 kg.m^2
now,
by using law of conservation of angular momentum,
m2*v1*r=m2*v2*r+I*w
0.25*13*4*2/5+0.25*9.5*4*2/5=5.07*w
===> w=1.77 rad/sec
and
by using law of conservation energy,
1/2*I*w^2=m*g*h
1/2*5.07*1.77^2=3.8*9.8*h
=====> h=0.213 m
and
h=L*(1-cos(theta))
h=l/2*(1-cos(theta))
0.213=1*(1-cos(theta))
0.213=1-cos(theta))
====>
theta=38.12 degrees --------->
and
w=1.77 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.