A uniform disk with mass m = 9.35 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane
ID: 1511059 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.35 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 305 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 305 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 305 N acts at the edge of the disk at an angle = 32° above the –x-axis.
1, What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1? = _____ N-m
2, What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2? = ____ N-m
3, What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3? = _____ N-m
4, What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk? = _____ N-m
5, What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk? = ____ N-m
6, What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk? = ____ N-m
7, What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk? = ____ N-m
8,If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.6 s? = ____ J.
I neeed for help Thank you
Explanation / Answer
1) |torque| = |r x F| = 1.44 i x 305 j = 439.2 Nm.
2) |torque| = 0
3) |torque| = r F cos e = 1.44*305*cos 32o = 372.46 Nm
4) Net torque = (439.2 - 372.46)k = 66.74 k
As the net torque is along z-axis only, x-component about z-axis is ZERO, 0 Nm.
5) Net torque = (439.2 - 372.46)k = 66.74 k
As the net torque is along z-axis only, y-component about z-axis is ZERO, 0 Nm.
6) Net torque = (439.2 - 372.46)k = 66.74 k
As the net torque is along z-axis only, z-component about z-axis is 66.74 Nm.
7) torque = moment of inertia * angular acceleration
moment of inertia, I = MR2/2 = 9.35*1.442/2 = 9.69 kg.m2
torque = 66.74 Nm
angular acceleration = 66.74 Nm / 9.69 kg.m2
the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk = 6.88 rad/s2
8) w = wo + (angular acceleration*t)
wo = 0;
w = 6.88 rad/s2*1.6s
w = 11.0154 rad/s
rotational energy of the disk = 1/2*I*w2 = 0.5*9.69*11.01542
rotational energy of the disk = 587.88 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.