Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A baseball is thrown with a velocity of 40 m/s and is struck by a bat. A line dr

ID: 1514443 • Letter: A

Question

A baseball is thrown with a velocity of 40 m/s and is struck by a bat. A line drive sails down the third base line at 60 m/s. An instant re-play camera reveals that the bat was in contact with the ball for 0.05 seconds. Assume the mass of the baseball is 0.14 kg. (a) What change in momentum takes place when the bat strikes the ball? IS the change in momentum greater than the final momentum? (b) How large and impulse accounts for this momentum. (c) How large is the average force that the bat exerts on the ball?

Explanation / Answer

(a)

change in momentum

P = m(v2-v1) = 0.14 ( 60-40)=2.8 kg m/s

(b)

the final momentum of the ball

Pf= m v2 = 0.14( 60) = 8.4 kg m/s

yes

(c)

Impulse

I = change in momentum = 2.8 kg m/s

(d)

Ft = Impulse

F = 2.8 kg m/s/ 0.05 = 56 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote