At t=0, car A starts moving at a constant acceleration of 1.60 m/s^2 north. Afte
ID: 1517475 • Letter: A
Question
At t=0, car A starts moving at a constant acceleration of 1.60 m/s^2 north. After 20.0s, car B leaves the same starting point and starts following at a constant acceleration of 3.6 m/s^2 north. NOTE: both cars start from rest and accelerate with constant acceleration. How far from the starting point has car A travelled before being over taken? What is the final speed of car A? What is the final speed of car B? The two blocks collide in a perfectly elastic collision. Give the corresponding velocities after the collision, if the block on the right originally has a velocity of: 15.0 m/s to the left before the collision. 10.0 m/s to the right before the collision.Explanation / Answer
Velocity of carA after 20 sec = at = 1.6*20=32 m/s
And distance covered by car A = 0.5at^2 =0.5*1.6*400=320 m
by the relative motion concept
S=ut+0.5at^2
320 = - 32t + 0.5(3.6-1.6)t^2
t=40 sec
Total time taken to carA =20+40=60sec
a.Distance travel at the time of overtake =0.5at^2
=0.5*1.6×3600=2880m
b. Final speed of car A =at =1.6*60=96 m/s
C. Travelling time of car B at the time of overtake=40sec
So final speed of carB =at = 3.6*40=144 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.