An object with a height of -0.070 m points below the principal axis (it is inver
ID: 1518794 • Letter: A
Question
An object with a height of -0.070 m points below the principal axis (it is inverted) and is 0.170 m in front of a diverging lens. The focal length of the lens is -0.40 m. (Include the sign of the value in your answers.) What is the magnification? .29 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. What is the image height? -1.74 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, m What is the image distance?Explanation / Answer
here f = - 0.40 m u = -0.170 m h1 = -0.070 m
as we know that
1 / f = 1 / v + 1 / u
1 / v = 1 / (-0.40) - 1 / (-0.170)
= -2.5 + 5.882
= 3.382
v = 0.295 m
if the h2 is the image height so
h2 / h1 = - v / u
h2 / (-0.070) = - 0.295 / (-0.170)
h2 = - 0.121 m Ans
so the magnification
m = h2 / h1
= (-0.121) / (-0.070)
= 1.73 Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.