An object with a height of 2.30 cm is placed 36.6 mmto the left of a lens with a
ID: 1672899 • Letter: A
Question
An object with a height of 2.30 cm is placed 36.6 mmto the left of a lens with a focal length of 35.9 mm. Where is the imagelocated? di=_______m Is the image located to the left orright of the lens? What is the height of theimage? hi =_________cm An object with a height of 2.30 cm is placed 36.6 mmto the left of a lens with a focal length of 35.9 mm. Where is the imagelocated? di=_______m Is the image located to the left orright of the lens? What is the height of theimage? hi =_________cm What is the height of theimage? hi =_________cm What is the height of theimage? hi =_________cmExplanation / Answer
given that object height = h0= 2.30cm object distance d0= 36.6mm = 36.6* 10-3m= 0.0366m focal length = f = 35.9mm = 0.0359m from the lens eq 1/di = 1/f - 1/d0 = 1/0.0359m -1/0.0366m di= 1.89m image is rigth of lens because it is positive m= - di/d0 = - 189cm/0.366cm = -516.3 image hight = hi = mh0 plug in values hi = ------cm plug in values hi = ------cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.