Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small stereo speakers A and B that are 1.40 m apart are sending out sound of

ID: 1519620 • Letter: T

Question

Two small stereo speakers A and B that are 1.40 m apart are sending out sound of wavelength 34.4 cm in all directions and all in phase. A person at point P starts out equidistant from both speakers and walks (see the figure (Figure 1) ) so that he is always 1.50 m from speaker B. Limit your solutions to the cases where x?1.50m.

Part A

For what values of x will the sound this person hears be maximally reinforced?

Enter you answers in decreasing order separating them with commas.

Part B

For what values of x will the sound this person hears be cancelled?

Enter you answers in decreasing order separating them with commas.

1.50 m

Explanation / Answer

=0.344 m
assume Constructive interference
|L1-L2| = n , (n = 0,1,2,3..)
Distance from point A
P1: n=0 , d = 1.5 - 0.344 = 1.5m
P2: n=1 , d = 1.5 -1*0.344 = 1.156m
P3: n=2 , d = 1.5 - 2*0.344 = 0.812m
P4: n=3 , d =1.5 - 3*0.344 = 0.468m
P5: n=4 , d =1.5 - 4*0.344 = 0.124m

assume Destructive interference
|l1-l2| = (n+1/2) , (n = 0,1,2,3..)
Distance from point A (xm)
P1: n=0 , d = 1.5 - 0.5*0.344 = 1.328m
P2: n=1 , d =1.5 - 1.5*0.344 = 0.984m
P3: n=2 , d =1.5 - 2.5*0.344 = 0.64m
P4: n=3 , d =1.5 - 3.5*0.344 = 0.296m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote