A car is parked 17.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approac
ID: 1520372 • Letter: A
Question
A car is parked 17.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approaching the crossing from the west, heading directly east at a speed of 60.0 m/s. The train sounds a short blast of its 340-Hz horn when it reaches a point 18.0 m west of the crossing. What frequency does the car's driver hear when the horn blast reaches the car? The speed of sound in air is 343 m/s. (Hint: Assume that only the component of the train's velocity that is directed towards the car affects the frequency heard by the driver.)
Vtrain SE East SouthExplanation / Answer
@ = tan^-1(17 / 18) = 43.36 deg
using doppler effect;
f = (v + vr)f0 / (v + vs)
v = 343 m/s
vr = velocity of reciver = 0
vs = velocity of source = - 60cos43.46=- 43.62 m/s
f = (343 - 0 ) (340) / (343- 43.62) =389.5 hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.