Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What net force would be required to stop an 1000-kg truck, with an initial speed

ID: 1522368 • Letter: W

Question

What net force would be required to stop an 1000-kg truck, with an initial speed of 50 km/hr, in a distance of 1.8 cm? A block, with mass m, is pushed up an incline starting from rest. The block experiences a friction mu_k and the incline sits at an angle theta above the horizon for a distance D. Draw the force diagram associated with the block, label each force acting on the block, then determine the equation that would describe the acceleration the block has while traveling up the ramp. A block of ice with mass 5 kg is initially at rest on a frictionless, horizontal surface until a worker applies a horizontial force to it. Now, the block moves as described by the function x(t) = (0.250 m/s^2) t^2 - (0.002 m/s^3) t^3. At t = 5 s, what is the work and power done by the block of ice?

Explanation / Answer

6)

Given that

Mass of the truck is (M) =1000kg

The initial speed of the truck is (vi) =50km/hr=50*1000/3600=13.889m/s

Truck moves to a stopping distance (s) =1.8cm=0.018m

The final velocity of the truck is (vf) =0

Now the acceleration of the truck is given by

a =(vf2-vi2)/2s =-(13.889)2/2*0.018m=-5358.543m/s2

Now the net force required to stop the truck is

F =ma =(1000kg)(-5358.543m/s2)= -5.3584*106N

Here the negative sign indicates the force applied in opposite direction to stop the truck

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote