8. [1pt] The diagram shows the displacement envelope of a standing wave in a hor
ID: 1524952 • Letter: 8
Question
8. [1pt] The diagram shows the displacement envelope of a standing wave in a horizontal pipe in air, open at both ends. The length of the pipe is 39.0 cm. Are the air molecules moving horizontally or vertically?
Enter the answers to the following questions together.
What mode is this? (Enter m.)
What is the least distance (greater than zero) from the left end of the pipe where the molecules oscillate with maximum amplitude?
What is the least distance (greater than zero) from the left end of the pipe where the air pressure oscillates with maximum amplitude?
Explanation / Answer
L = 39 cm
(a) horizontally
second mode
at antinode , the molecules oscillate with maximum amplitude
the distance between two anti nodes = L/2 = 39/2 = 19.5 cm
at node, the air pressure oscillates with maximum amplitude.
x = L/4 = 39/4 = 9.75 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.