A ball is thrown into the air at an angle. After a few seconds its velocity is m
ID: 1526210 • Letter: A
Question
A ball is thrown into the air at an angle. After a few seconds its velocity is measured. It is found to be moving at 3.2 m/s to the right and 2.7 m/s upwards. What is the total speed? 3.2 m/s 2.7 m/s 5.9 m/s 4.2 m/s What is the direction of the velocity vector? + 40.15 degree -49.8 degree -40.15 degree +49.8 degree After how much time will the hall start moving downwards? 0.6 s 0.326 s 0.275 s 0.42 s At the instant the ball will start moving downwards, what is its total speed? 3.2 m/s 2.7 m/s 5.9 m/s 42 m/s A balls rolls over the left side of a table, with negligible horizontal velocity. A second ball rolls off at the right end of the table moving 0.3 m/s to the right. Which hall will hit the ground first? depends on the height both balls land at the same time the left one, because it falls down straight the right-side one. because it is moving faster The position of an object is given by the equation x = 5.2t^2 + 2.6t + 6.0 where x is in meters and t is in seconds. What is the instantaneous velocity of the object at t = 3.0 s? 29.9 m/s 33.8 m/s 9.0 m/s 60.6 m/s What is the acceleration at 2.0 s and 3.0 S? 9.8 m/s^2, 9.8 m/s^2 9.8 m/s^2.10.4 m/s^2 10.4 m/s^2, 10.4 m/s^2 23.4 m/s^2, 33.8 m/s^2 A stone is moving clockwise (in the x-y plane) in a circle of radius 1.2 m with speed 5 0 m/s (The origin is at the center.)What is the velocity of the stone when it is on the negative x-axis? -1.2 m/s i 5.0 m/s j 1.2 m/s j -5.0m/s i What is the acceleration of the stone when it is at its lowest point on the circle? -9.8 m/s^2 j 20.8 m/s^2 j 0.288j 0.2881 What is the displacement of the stone as its moves from its highest point to its lowest point? -pi m j 2.4j -2.4j pi m jExplanation / Answer
1) Speed = sqrt(3.2^2 + 2.7^2)
= 4.2 sec
Ans(d)
2) theta = tan^-1(2.7 / 3.2) = 40.15 deg
Ans(a)
3) -2.7 = 2.7 - 9.81 t
t = 0.6 s
Ans(A)
4) speed will be same.
Ans(d)
5) as height is same.
so both balls land at the same time.
Ans(b)
6) x = 5.2 t^2 + 2.6t + 6
v = dx/dt = 10.4t + 2.6
put t = 3 s
v = 33.8 m/s
Ans(b)
7) a = dv/dt = 10.4
Ans(c)
8) v = + 5 j m/s
Ans(b)
9) a = v^2 / r = 5^2 / 1.2 =20.8 m/s^2
Ans(b)
10) dispalcement = 2 r (-j) = - 2.4 j
Ans(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.