An electron is projected with an initial speed v 0 = 1.50×10 6 m/s into the unif
ID: 1526679 • Letter: A
Question
An electron is projected with an initial speed v0 = 1.50×106 m/s into the uniform field between the parallel plates in the figure (Figure 1) . Assume that the field between the plates is uniform and directed vertically downward, and that the field outside the plates is zero. The electron enters the field at a point midway between the plates.
Part A
If the electron just misses the upper plate as it emerges from the field, find the magnitude of the electric field.
E = N/C
Part C
If the proton would not hit one of the plates, what would be the magnitude of its vertical displacement as it exits the region between the plates?
|y| = m
K 2.00 cm Wo 1.00 cm aExplanation / Answer
time taken to emerge from Field.
Parallel to plates,
t = (0.02 m ) / (1.50 x 10^6 m/ s)
t = 1.333 x 10^-8 sec
In this time, displacement of electron perpendicular to the plates,
d = u t + a t^2 /2
(0.01 / 2) = 0 + a (1.333 x 10^-8)^2 / 2
a = 5.625 x 10^13 m/s^2
(A) a = q E / m
5.625 x 10^13 = (1.602 x 10^-19) ( E) / (9.109 x 10^-31)
E = 319.84 N/C ......Ans
(C) a = (1.602 x 10^-19 ) ( 319.84) / (1.673 x 10^-27)
a = 3.0626 x 10^10 m/s^2
d = 0 + ( 3.0626 x 10^10) (1.333 x 10^-8)^2 / 2
d = 2.722 x 10^-6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.